W zakładach produkcyjnych oraz warsztatach kluczową rolę odgrywają zaawansowane maszyny, które służą do wytwarzania bądź obróbki rozmaitych obiektów. Składają się z wielu ruchomych komponentów, takich jak prowadnice, łożyska, śruby, silniki czy przekładnie. Pracują one zazwyczaj pod bardzo dużym obciążeniem, dlatego muszą być systematyczne pokrywane warstwą smaru. Idealnie nadaje się do tego automatyczna smarownica ręczna z napędem akumulatorowym, dostępna choćby w ofercie takiej jak: https://www.centralne-smarowanie.pl/smarownica_reczna_ak.
Elementy maszyn powinny być co jakiś czas smarowane przede wszystkim dlatego, że w znacznym stopniu eliminuje to negatywne rezultaty nadmiernego tarcia podczas ich normalnej pracy. W ten sposób ruchome części i połączenia mechaniczne są optymalnie chronione przed szybkim zużywaniem się oraz korozją, co z kolei przekłada się na zapobieganie spowolnieniu działania danego urządzenia, obniżeniu jego ogólnej wydajności (utraty mocy) i pojawianiu się usterek.
Do smarowania można z powodzeniem wykorzystać wspomnianą już we wstępie smarownicę ręczną (pozwala na dotarcie nawet do najtrudniej dostępnych miejsc), ewentualnie progresywny układ centralny obejmujący nowoczesne pompy i rozdzielacze. Pamiętajmy o tym, że brak omawianej czynności drastycznie zwiększa ryzyko przestojów, co skutkuje przeważnie dużymi stratami finansowymi i jednocześnie wizerunkowymi. W procesie smarowania najczęściej stosuje się olej, który tworzy na pokrywanych elementach specyficzny film. Dopuszczalne jest również użycie środka stałego w formie teflonu lub grafitu oraz szybko przepływającego gazu.