Terapia światłem polega na wykorzystaniu światła do leczenia chorób lub poprawy objawów. Terapia światłem jest stosowana w przypadku wielu różnych schorzeń, w tym depresji, choroby afektywnej sezonowej (SAD), zaburzeń snu, chorób skóry i wypadania włosów. Terapia światłem może być również stosowana do maskowania bólu i zmęczenia spowodowanego różnymi stanami chorobowymi.
Najczęstsza forma terapii światłem polega na siedzeniu przed sztucznym źródłem jasnego światła – zwykle zbiorem świetlówek – przez co najmniej 30 minut dziennie. Można to robić podczas czytania, oglądania telewizji lub wykonywania innych zadań, które nie wymagają dużej uwagi. Jeśli interesuje Cię fototerapia terapia światłem LED – Mediderma jest miejscem, gdzie takie zabiegi są wykonywane.
Terapia światłem działa poprzez oszukiwanie mózgu, że otrzymuje on więcej światła słonecznego niż w rzeczywistości. Organizm ludzki wytwarza substancję chemiczną zwaną melatoniną, gdy jest ciemno, co sprawia, że czujesz się senny i zrelaksowany; pomaga to zasnąć w nocy i obudzić się odświeżonym rano. Ekspozycja na światło hamuje produkcję melatoniny, więc siedzenie w pobliżu jasnych świateł w ciągu dnia może sprawić, że organizm nie będzie produkował jej tyle, ile w przeciwnym razie – co może pomóc w obniżeniu poziomu niepokoju i regulacji rytmu okołodobowego, czyli wewnętrznego zegara.
Jedną z najlepszych rzeczy na temat terapii światłem jest to, że jest ona całkowicie bezpieczna. Może być stosowana przez osoby w każdym wieku, w tym kobiety w ciąży i dzieci, chociaż nie należy jej łączyć z żadną inną formą leczenia depresji lub lęku, chyba że lekarz na to pozwoli.