Próchnica – objawy, przyczyny i leczenie

Zęby są niezbędnym elementem w jamie ustnej u każdego człowieka. To wyłącznie dzięki nim możliwe jest właściwe rozdrabnianie posiłków, a tym samym spożywanie ich w odpowiedni sposób. Ze względu na ich znaczącą rolę, trzeba należycie o nie dbać. Nie jest to łatwe, ponieważ zęby są narażone na wiele szkodliwych zjawisk. Jednym z nich jest próchnica, która dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jej pojawienie się na zębach może być fatalne w skutkach, gdyż w najgorszych przypadkach prowadzi do konieczności wyrwania części uzębienia. Próchnicę da się jednak leczyć, ale żeby poddać się leczeniu, trzeba najpierw wiedzieć jakie są przyczyny próchnicy i czym zazwyczaj się ona objawia. O czym zatem pamiętać w kontekście próchnicy?

Podstawowa wiedza na temat próchnicy zębów

Próchnica to zmiękczenie szkliwa wywołane przez kwasy, które powstają w wyniku rozkładania cukrów przez bakterie pozostające na płytce nazębnej. Bakterie pozostają na zębach w wyniku niedokładnego szczotkowania zębów i nieefektywnego nitkowania przestrzeni pomiędzy nimi, co powoduje pozostawanie w niej resztek jedzenia. Główną przyczyną natomiast samej próchnicy jest spożywanie lepkich pokarmów, a także słodyczy i słodkich napojów. Wówczas w jamie ustnej pozostaje dużo cukru, który może być rozkładany przez wspomniane wcześniej bakterie. Jeżeli chodzi o objawy próchnicy, to do najpoważniejszych z nich należą czernienie zębów oraz pojawianie się ubytków. Leczenie postępujące próchnicy polega na zakładaniu wypełnień po to, by ubytki się nie powiększały. Takie leczenie realizują wyłącznie podmioty takie jak https://ochotanausmiech.pl/objawy-rodzaje-i-profilaktyka-prochnicy/, w których pracują doświadczeni i wykształceni dentyści.

  • Znajdziesz tu ciekawe informacje na wszystkie tematy - zarówno te poważniejsze, jak i luźniejsze. Te, związane z pracą, biznesem i techniką, ale także dotyczące zdrowego życia, mody i hobby.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

dziewiętnaście − 15 =