Ozonoterapia, czyli leczenie ozonem polega na dożylnym, domięśniowym, podskórnym podaniu ozonu z tlenem, płukaniu płynami ozonowymi oraz na kąpielach tlenowo-ozonowych i aplikowaniu preparatów zawierających ozon na skórę. Metodą stosuje się m.in w leczeniu boreliozy, nowotworów, kuracjach odmładzających, a także w stomatologii. W przypadku boreliozy stosuje się ozonowanie krwi.
Ozonoterapia krwi, zwana autohemotransfuzją to zabieg, który pozwala walczyć z boreliozą, ale też z innymi bakteriami, wirusami i grzybami. Ozonoterapia pozwala dostarczyć organizmowi tlen, aktywizując metabolizm tkanek i usuwając toksyny. Zabieg hamuje procesy zapalne wywoływane przez drobnoustroje. Jak przebiega ozonowanie krwi? Najpierw pacjentowi pobiera się 100-150 ml krwi, następnie umieszcza się ją w aparacie medycznym, wzbogaca o ozon i tlen, a następnie aplikuje pacjentowi. Ten proces ma na celu odmłodzenie krwi i wymianę starych komórek na nowe.
Ozon podaje się do krwi w formie zastrzyku, by zwalczyć krętki Borelli. Zabieg pobudza działanie układu immunologicznego do walki z chorobą. Ozon podaje się w odpowiednich dawkach i odstępach czasowych. Kuracja boreliozy może trwać dziewięć miesięcy, zastrzyki aplikuje się raz w tygodniu. Jest to zabieg, który w przeciwieństwie do leczenia farmakologicznego, nie obciąża wątroby i nie wyjaławia flory bakteryjnej (jak to robią antybiotyki). Ozonoterapię można wspomagać zastrzykami z witaminą C oraz ziołolecznictwem.