Zarówno okulista jak i optometrysta odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie wzroku swoich pacjentów. Rodzi to całkowicie uzasadnione wątpliwości. Do którego z tych specjalistów powinna się udać osoba mająca problemy z widzeniem? Czym różnią się zawody okulisty i optometrysty?
Okulistą nazywamy osobę, która ukończyła studia medyczne, a następnie uzyskała odpowiednią specjalizację, w tym przypadku okulistykę. Lekarz wykształcony w tej dziedzinie medycyny przede wszystkim zajmuje się diagnostyką chorób oczu takich jak zaćma, jaskra czy pospolite zapalenie spojówek. W przypadku tego typu problemów, jak również uszkodzeń mechanicznych gałki ocznej lub bólu oczu i głowy, konsultacja u okulisty będzie najlepszym wyjściem. Zajmuje się on również oczywiście korekcją wad wzroku, jednak w tym przypadku równie dobrym wyborem okaże się wizyta u optometrysty.
Studia w zawodzie jakim jest optometrysta wyglądają nieco inaczej – nie jest to medycyna, a najczęściej fizyka, lub kierunki pokrewne, które zakończyć należy specjalnością lub studiami podyplomowymi z zakresu optometrii. Nie oznacza to wcale, że posiada mniejszą wiedzę z zakresu problemów ze wzrokiem niż okulista. Podobnie jak on, może diagnozować choroby oczu, a przede wszystkim zajmuje się korekcją wad i doborem odpowiednich okularów lub soczewek. Jeśli interesuje nas doświadczony optomerysta Poznań jest miastem, w którym znajdziemy takiego specjalistę.
O ile nie wystąpiły niepokojące objawy chorobowe takie jak ból, obrzęk, wydzielina czy częściowa lub całkowita utrata widzenia, wbrew powszechnej opinii, wizyta u okulisty wcale nie jest konieczna. Jeżeli problemem jest po prostu wada wzroku, nawet poważniejsza, taka jak astygmatyzm, optometrysta okaże się doskonałym wyborem. Podczas wizyty wykona on badania przesiewowe, które pozwolą wykluczyć ewentualne choroby, a w przypadku ich wystąpienia skieruje do okulisty. Dodatkowo dobierze oczywiście odpowiednią moc korekcji i na podstawie jego zaleceń optyk wykona dla nas właściwe okulary. Warto korzystać z ofert salonów optycznych, którzy zatrudniają fachowców z dziedziny optometrii. Dzięki temu można mieć pewność profesjonalnego rozwiązania problemów ze wzrokiem, bez konieczności bardzo długiego oczekiwania na wizytę, jak to często ma miejsce w przypadku gabinetów okulistycznych.