Materiały kompozytowe – do czego się je wykorzystuje?

Materiały kompozytowe to grupa materiałów składająca się z kilku różnych składników. Najpopularniejszym materiałem kompozytowym jest włókno szklane stosowane w łodziach i w innym sprzęcie morskim. Inne popularne materiały kompozytowe to włókno węglowe, stosowane w przemyśle lotniczym, oraz kevlar, wykorzystywany w kamizelkach kuloodpornych. Wiele takich produktów można znaleźć w asortymencie jednego z przedstawicieli na rynku, jak np. Primson Composites.

Zalety zastosowania kompozytów

Materiały kompozytowe mają wiele zalet w porównaniu z materiałami konwencjonalnymi, takimi jak drewno czy metal. Są lżejsze niż drewno czy metal, ale jednocześnie wystarczająco wytrzymałe do codziennego użytku. Materiały kompozytowe są również bardziej odporne na ciepło niż inne rodzaje materiałów, dzięki czemu doskonale nadają się na naczynia kuchenne i pojemniki na żywność. Kompozyty są często wykorzystywane do produkcji sprzętu sportowego, takiego jak rakiety tenisowe i kije golfowe, ponieważ są lżejsze od czystych metali bez utraty wytrzymałości lub elastyczności.

Jej matryca to zazwyczaj organiczna żywica polimerowa (często epoksydowa), która jest twarda i wytrzymała, ale wystarczająco elastyczna, aby nadawać jej złożone kształty. Wzmocnienie składa się z włókien węglowych lub szklanych osadzonych w matrycy żywicznej. Nadają one kompozytowi wytrzymałość i sztywność.

  • Znajdziesz tu ciekawe informacje na wszystkie tematy - zarówno te poważniejsze, jak i luźniejsze. Te, związane z pracą, biznesem i techniką, ale także dotyczące zdrowego życia, mody i hobby.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

5 × 4 =