Kwiaty na tapecie

Kupując pościel, często intuicyjnie wybieramy motywy związane z roślinnością. Piękna pościel o niebanalnym wzorze i kolorystyce ożywia nasze pomieszczenie, w stopniu porównywalnym do tapet na ścianach. Rzadko zastanawiamy się nad tym, skąd wziął się pomysł, żeby malowane przez najznamienitszych artystów kwiaty znalazły się na tak pospolitych przedmiotach jak pościel? Oto krótki rys historyczny wprowadzania motywów kwiatowych pod strzechy, jako motywu dekoracyjnego w masowych procesach produkcji.

Sztuka użytkowa

Na przełomie XIX i XX w. narodził się nowy nurt w sztuce zwany secesją. Buntowała się ona przeciw wszystkiemu co klasyczne. W centrum zainteresowania artystów znalazła się natura – sięgano po formy związane z dziką przyrodą i szeroko pojętą roślinnością. Najpopularniejsze były rośliny o długich łodygach, pnące się, wijące, o płynnych kształtach. Motywy te umieszczano już nie tylko w pozłacanych ramach, lecz zaczęły one zdobić ceramikę, zasłony czy inne przedmioty codziennego użytku. Rozwój techniczny sprawił, że produkcja masowa umożliwiła wykonywanie tego typu pracy szybciej i taniej. W ten sposób ogół społeczeństwa mógł pozwolić sobie na przedmioty o artystycznych walorach.

Duża liczba artystów na czele z Williamem Morrisem także postanowiła tworzyć sztukę użyteczną i funkcjonalną z zachowaniem estetycznych wartości, jednak nie godzili się na produkcję maszynową. Propagowali oni ręcznie robione i bardzo drogie, a co za tym idzie niedostępne dla ogółu piękne przedmioty. Z upływem lat secesja stawała się coraz bardziej popularna, by w latach 20. i 30. zostać uznaną za synonim złego smaku i powrócić do łask parę lat później, żeby trwać do dzisiaj pod rożnymi inkarnacjami, na przykład ozdobnej pościeli w różyczki.

Współczesną secesję możemy oglądać w prozaicznych elementach wyposażenia naszych domów, jakie można nabyć w sklepach typu https://www.moker.eu/.

Dlatego właśnie dziś możemy cieszyć się artystycznymi ornamentami zdobiącymi wnętrza naszych domów. Możemy obcować ze sztuką w naszej codzienności i wyposażać nasze gabinety, salony czy kuchnie w zdobione kwiatami zasłony, poszwy na poduszki, różnego rodzaju pokrowce czy serwety.

  • Znajdziesz tu ciekawe informacje na wszystkie tematy - zarówno te poważniejsze, jak i luźniejsze. Te, związane z pracą, biznesem i techniką, ale także dotyczące zdrowego życia, mody i hobby.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

13 + 3 =