Kupujemy dom

Każdy dorosły człowiek marzy o miejscu, które mógłby nazwać swoim domem. Zakup czterech kątów to jednak ogromny wydatek (ceny tego typu nieruchomości kształtują się w przedziale od 100 000 zł do nawet kilku milionów), dlatego większość osób decyduje się na wzięcie kredytu hipotecznego. Należy przy tym pamiętać, że wybór właściwego domu powinien być dokonany po gruntownym przemyśleniu i z uwzględnieniem konkretnych czynników, ponieważ nietrafna decyzja odbije się negatywnie na całym naszym życiu. Jeśli chodzi o atrakcyjne cenowo domy Szczecin jest miastem, w którym jest ich wyjątkowo dużo. 

Co sprawdzić przed zakupem budynku mieszkalnego?

Decydując się na zakup domu, najczęściej wybieramy nieruchomości z rynku wtórnego. Pociąga to jednak za sobą konieczność sprawdzenia pewnych rzeczy, w tym zwłaszcza kwestii prawnych i formalnych. W pierwszej kolejności zapoznajmy się z księgą wieczystą, zwracając szczególną uwagę na formę własności, obciążenie hipoteką, a także wszelkie służebności związane z budynkiem. Nie obejdzie się też bez weryfikacji dokumentu odbioru domu – da nam on bowiem gwarancję, że został on postawiony zgodnie z prawem. Następnym krokiem powinno być samodzielne oglądanie wybranego obiektu pod kątem stanu technicznego (najlepiej w towarzystwie fachowca, bo w ten sposób unikniemy kosztownych napraw). Jeśli zależy nam na zakupie już sprawdzonego domu lub mieszkania, zajrzyjmy na stronę tej agencji nieruchomości: https://elite.nieruchomosci.pl/mieszkania/sprzedaz. Poza wymienionymi czynnościami, należy również podjąć następujące kroki:

  • zapoznać się z planami zagospodarowania przestrzennego, dostępnymi w urzędzie gminy (sprawdźmy, czy teren nie został przypadkiem przeznaczony np. pod budowę drogi czy na stację benzynową)
  • ustalić z właścicielem wszystkie niezbędne warunki kupna-sprzedaży
  • spisać umowę u notariusza w formie aktu notarialnego
  • uiścić stosowne opłaty – taksę notarialną, koszty sądowe oraz podatek od czynności cywilno-prawnych

 

  • Znajdziesz tu ciekawe informacje na wszystkie tematy - zarówno te poważniejsze, jak i luźniejsze. Te, związane z pracą, biznesem i techniką, ale także dotyczące zdrowego życia, mody i hobby.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

17 + 10 =