Kotłownia – co należy o niej wiedzieć

Każdy budynek musi posiadać odpowiednio dobrany system ogrzewania. W domach jednorodzinnych, które nie są podpięte do miejskiej sieci ciepłowniczej konieczne jest wygospodarowanie miejsca, które będzie pełniło rolę kotłowni. Pomieszczenie to musi spełniać normy, które zależne są przede wszystkim od wybranego rodzaju ogrzewania.

Jakie wymogi musi spełniać kotłownia?

O odpowiednim miejscu na kotłownię trzeba pomyśleć już na etapie projektowania domu. Jeśli będzie znajdował się w niej piec na paliwo stałe, takie jak pellet lub węgiel musi ona posiadać odpowiednią wentylację nawiewną oraz wywiewną. Wysokość pomieszczenia nie powinna być niższa niż 2,2m. Dodatkowo podłoga powinna być wykonana z niepalnego materiału, a w pobliżu kotła trzeba zamontować blachy. Jeśli dom będziemy ogrzewać piecem na gaz może ona zostać zainstalowany nie tylko w kotłowni, ale również w łazience czy kuchni. Trzeba jednak pamiętać, że dotyczy to wyłącznie kotłów o mocy nie przekraczającej 30kW. Najwięcej warunków musi natomiast spełniać kotłownia przeznaczona na piec olejowy. Jej ściany oraz podłoga musi być nie tylko ognioodporna, ale również wodoszczelna. Musi znaleźć się w niej system wentylacyjny na tyle wydajny, aby mógł zapewnić bezproblemową wymianę całego powietrza 2-3 razy w ciągu godziny. W pomieszczeniu tym musi znaleźć się także okno. Projektowanie kotłowni oraz całej instalacji grzewczej budynku warto zlecić profesjonalnej firmie. Jedną z nich jest Zakład Usług Technicznych Energetyki Cieplnej posiadający wieloletnie doświadczenie w tym zakresie. 

  • Znajdziesz tu ciekawe informacje na wszystkie tematy - zarówno te poważniejsze, jak i luźniejsze. Te, związane z pracą, biznesem i techniką, ale także dotyczące zdrowego życia, mody i hobby.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

jeden × 5 =