W każdym przedsiębiorstwie czy zakładzie produkcyjnym, niezależnie od branży, można znaleźć charakterystyczne urządzenia przemysłowe. Są one niezbędne w procesie wytwarzania towarów, ponieważ każde z nich jest dedykowane innej czynności czy produktowi, a także zapewnia krótszy czas cyklu oraz eliminuje możliwość popełnienia błędu (co w przypadku ludzi zdarza się dosyć często). Ogólnie można te wszystkie maszyny określić mianem automatyki przemysłowej.
Automatyka przemysłowa jest dziedziną inżynierii, która zajmuje się rozwojem automatów i różnych robotów wykorzystywanych w produkcji. Ich zadaniem jest pełne zautomatyzowanie procesów wytwarzania. W obrębie tej kategorii można wyróżnić przede wszystkim szereg maszyn i urządzeń, których celem jest praca bez udziału czynnika ludzkiego w postaci operatora (np. zaawansowane linie produkcyjne).
Mowa tutaj również o urządzeniach kontrolnych oraz pomiarowych, służących do monitorowania i kontrolowania całego procesu produkcyjnego. Są to różnego rodzaju czujniki (np. czujnik co2, wykrywający dwutlenek węgla), mierniki, przetworniki lub kamery. Automatyka przemysłowa nie może też funkcjonować bez specjalnych urządzeń sterujących.
Najbardziej znane i rozpowszechnione to sterowniki PLC, komputery i panele operatorów. Poza tym w zakładach przemysłowych często stosuje się oprogramowanie, za pomocą którego można wizualizować różne procesy – są to najczęściej panele HMI oraz DCS. Muszą być one bezwzględnie podłączone do komputerów, dlatego w każdym przedsiębiorstwie powinien być zapewniony stały dostęp do sieci.