Udar słoneczny nazywany także udarem cieplnym lub porażeniem słonecznym powstaje podczas dużego i silnego nasłonecznienia głowy i karku. Udar cieplny jest niebezpieczny szczególnie dla dzieci i osób starszych. Dlatego podczas bardzo gorących dni zaleca się krótkie wystawianie ciała na promienie słoneczne lub przykrycie głowy kapeluszem. W upały wskazane jest, aby dzieci i osoby starsze, szczególnie te, które mają problemy z sercem, zostały w domu i spożywały dużo wody. Nawodnienie i ochłodzenie rozgrzanego ciała są wskazane podczas mocnych upałów.
Jeśli osoba, która przybywała długo na słońcu, zaczyna narzekać na bóle i zawroty głowy, ma widocznie poparzoną skórę, cierpi na nudności i wymiotuje, oznacza to, że dostała udaru słonecznego. Taką osobę należy szybko przenieść do chłodnego, zacienionego miejsca. W celu schłodzenia rozgrzanego ciała zaleca się okłady z zimnych kompresów na całym ciele, w tym głowy, klatce piersiowej, nóg. Należy mierzyć temperaturę ciała chorego, w momencie, kiedy spadnie do 38 stC można zrezygnować z chłodnych kompresów. Bardzo ważne jest też nawadnianie. Trzeba pilnować, aby chora osoba zbytnio się nie odwodniła. W tym celu najlepsza będzie woda. Jeżeli stan zdrowia się nie poprawia, koniecznie trzeba wezwać lekarza.
bóle głowy, zawroty głowy, nudności, zaczerwienienie skóry, wymioty, osłabienie, dreszcze, zaburzenia widzenia, niewyraźna mowa, chwiejnie stawiane kroki, gorączka, przyspieszone tętno, zwiotczenie mięśni, utrata przytomności, zaburzenie oddychania.
Super pomocny artykuł , wybieram się na święta na Karaiby więc artykuł jak najbardziej przydatny 🙂