Śmierć bliskiej osoby zawsze jest dramatem, niezależnie od tego, czy nastąpiła po długiej chorobie, czy była nagła. Jednak mimo cierpienia jesteśmy wówczas zobowiązani do załatwienia formalności związanych z pochówkiem. Jak zrobić to sprawnie i bez komplikacji?
Pierwszą czynnością powinno być uzyskanie karty zgonu. Jeśli śmierć nastąpiła w domu, należy powiadomić przychodnię i wezwać lekarza pierwszego kontaktu, który wystawi odpowiedni dokument. W przypadku zgonu w szpitalu karta jest przekazywana krewnym. Jeśli nasz bliski zmarł poza miejscem zamieszkania, sprawa nieco się komplikuje, jednak możemy wówczas skorzystać ze wsparcia dobrego zakładu pogrzebowego takiego jak np. https://www.kulmapogrzeby.pl/, który będzie działał w naszym imieniu.
Z pracownikiem zakładu pogrzebowego ustalamy szczegóły dotyczące odebrania ciała i samego pogrzebu. Wybieramy trumnę, kwiaty, a także przygotowujemy nekrolog. Kontaktujemy się również z księdzem lub w przypadku pogrzebu świeckiego – z administracją cmentarza komunalnego. Wiele zakładów oferuje swoje wsparcie w załatwianiu formalności związanych z zasiłkiem pogrzebowym. Jest to szczególnie cenne w tym trudnym czasie, gdy nasze myśli i emocje zdominowane są przez cierpienie, a praktyczne działania mogą przychodzić z trudem.