Jak przebiegają badania lekarskie na prawo jazdy?

Badania lekarskie na prawo jazdy są obowiązkowym punktem, który każdy rekrut musi odbyć. Są one konieczne do potwierdzenia dobrego stanu zdrowia przyszłego kierowcy tak, aby nie zagrażał on sobie ani żadnemu innemu uczestnikowi ruchu drogowego. Podczas takiego badania sprawdza się, czy nowo wypuszczony kierowca będzie w stanie prowadzić pojazd w pełni bezpiecznie, dlatego też podczas badań sprawdza się między innymi narząd wzroku, narząd słuchu, układ sercowo – naczyniowy czy cukier. Badaniami lekarskimi na prawo jazdy w Poznaniu zajmuje się wielu specjalistów. Należy się jednak upewnić, że lekarz wystawiający zaświadczenie ma do tego kwalifikacje. Nie każdy medyk bowiem jest upoważniony do badań przyszłych kierowców. Najłatwiejszym sposobem jest udanie się do lekarza medycyny pracy – wtedy jest pewność, że zaświadczenie zostało wydane przez odpowiedniego specjalistę. Niektóre szkoły jazdy zapewniają badania w ramach wykupionego kursu. W takim wypadku nie ma zagrożenia, że cofną zaświadczenie podczas wyrabiania PKK.

A co ze wzrokiem i słuchem?

Podczas badania lekarz zbiera pełen wywiad zdrowotny, który ma na celu ocenienie realnego zagrożenia stanu zdrowia, który może wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdu. Obowiązkowym punktem jest także sprawdzenie ostrości wzroku oraz pełnego zakresu słuchu. Poważna dysfunkcja któregoś z badanych układów może zdyskwalifikować osobę do zostania kierowcą. Nie ma się jednak czym martwić w przypadku odpowiednio korygowanej wady – badanie można przejść w soczewkach kontaktowych, okularach czy z aparatem słuchowym. Należy jedynie poinformować lekarza o wadzie i zawiadomić o używanych sprzętach korekcyjnych. Kolejnym przykładem badań koniecznych do niektórych kategorii są badania psychologiczne. Psychotesty Poznań mają za zadanie określenie sprawności intelektualnej oraz poznawczej przyszłego kierowcy. Mają określić czy badany z odpowiednią prędkością podejmuje działania oraz, czy w pełni reaguje na bodźce. Jest to ważny aspekt, ponieważ funkcje te są kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa na drogach.

  • Znajdziesz tu ciekawe informacje na wszystkie tematy - zarówno te poważniejsze, jak i luźniejsze. Te, związane z pracą, biznesem i techniką, ale także dotyczące zdrowego życia, mody i hobby.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

1 × 5 =