Do napędzania jakich urządzeń używa się silników elektrycznych?

Zasada działania silników elektrycznych polega na zamianie energii elektrycznej w mechaniczną. Pierwsze prace nad nimi prowadzone były już prawie 200 lat temu. Od tego czasu wiele się zmieniło. Współczesne charakteryzują się wysoką sprawnością, wydzielają mniej energii cieplnej, co przekłada się na koszty, są ciche, nie wydzielają zanieczyszczeń. A to tylko niektóre z ich zalet. Z tego też powodu są chętnie stosowane w różnych urządzeniach.

Samochody elektryczne i hybrydowe

Napędy elektryczne kojarzą się przede wszystkim z tymi właśnie pojazdami. Są bardzo zaawansowane technologicznie. Warto jednak wiedzieć, że jest ich wiele różnych rodzajów. Inny zostanie zamontowany w aucie, który wyłącznie działa zasilany energią elektryczną, a inny, jeśli będzie współdziałał także z silnikiem spalinowym.

Maszyn przemysłowe

Trudno je sobie wyobrazić bez tego typu napędu. Wykorzystywany jest zarówno w mniejszym sprzęcie, takim jak frezarki, wiertarki, szlifierki, pompy, wyciągarki, jak i wielkich  wentylatorach. Montuje się go też na całych liniach produkcyjnych. Z reguły, każde urządzenie, które podłącza się do energii elektrycznej i generuje jakiś ruch, posiada silnik elektryczny. Bardzo wszechstronny wybór modeli i typów, można znaleźć np. na poszczególnej stronie https://sempolska.com.pl.

Urządzenia domowe

Także cała gama domowych sprzętów zasilanych jest napędem elektrycznym. Jest to między innymi małe AGD, takiej jak mikser, blender, a nawet szczoteczka do zębów. Również niektóre zabawki wykorzystują tę technologię, np. zdalnie sterowane samochody i samoloty, czy drony.

  • Znajdziesz tu ciekawe informacje na wszystkie tematy - zarówno te poważniejsze, jak i luźniejsze. Te, związane z pracą, biznesem i techniką, ale także dotyczące zdrowego życia, mody i hobby.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

19 + pięć =