Czym charakteryzują się elementy grzejne?

Tym razem przyglądamy się temu w jaki sposób są zbudowane i jak działają elementy grzejne. Potocznie są one znane po prostu jako grzałki, które instalowane są w różnych urządzeniach. W warunkach domowych znajdziemy je między innymi w pralce bądź zmywarce. Moc potrzebną do pracy pobierają z sieci elektrycznej, mogą być wykonane do pracy przy różnych napięciach znamionowych.

Sposób wykonania

Element grzejny to urządzenie, które najczęściej pracuje zanurzone w wodzie bądź innej cieczy. Przede wszystkim więc jego część robocza musi być odpowiednio odseparowana od środowiska zewnętrznego, ponieważ znajduje się ona pod napięciem sieciowym. Najczęściej wykonuje się to za pomocą specjalnego rodzaju piasku silikonowego, wewnątrz którego umieszczony jest drut oporowy. Ten najczęściej wykonany jest z niklu lub wolframu, z uwagi na wysoką temperaturę topnienia tych metali. Elementy grzejne posiadają dwa wyprowadzenia, do których przyłącza się dopływ mocy. Mogą pracować zarówno na prądzie przemiennym jak i stałym.

Zasada działania

Gdy energia zostanie doprowadzona do styków roboczych, następuje przepływ prądu poprzez wewnętrzny drut oporowy. Ten rozgrzewa się bardzo szybko i intensywnie, przekazując ciepło materiałowi wypełniającemu oraz zewnętrznej powłoce. Ta umieszczona jest w cieczy, która w ten sposób ulega podgrzaniu. Grzałka może być sterowana za pomocą styczników lub przekaźników, których przykładowe wersje możemy obejrzeć na tej stronie: https://automatyka.elstat.com.pl/k1064,chlodzenie-grzanie-wilgotnosc-chlodzenie.html. Łącząc dwa elementy w szereg można obniżyć ich moc o połowę, a stosując sterowanie typu PWM – płynnie regulować moc.

  • Znajdziesz tu ciekawe informacje na wszystkie tematy - zarówno te poważniejsze, jak i luźniejsze. Te, związane z pracą, biznesem i techniką, ale także dotyczące zdrowego życia, mody i hobby.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

dwadzieścia − 2 =