Posiadanie własnej firmy transportowej to marzenie wielu osób, a zwłaszcza mężczyzn, którzy od dziecka byli zafascynowani pojazdami. Własna firma transportowa to pragnienie także osób, które są zatrudnione jako kierowcy w firmie i dobrze zdają sobie sprawę z tego, że to właściciel firmy zarabia największe pieniądze, podczas gdy pracownicy zaledwie ułamek z tego co wlicza się w jej całkowite obroty. Zanim jednak zdecydujemy się na założenie własnej firmy warto wziąć pod lupę kilka ważnych aspektów, które pomogą nam określić, czy warto tak naprawdę otworzyć własną firmę transportową.
Chociaż założenie własnej firmy to opcja kusząca zwłaszcza ze względu na perspektywę wysokich zarobków to warto wiedzieć, że wiążą się z nią także ogromne wydatki. Począwszy od zrobienia prawa jazdy kategorii C (choć można poprzestać na B, w zależności od tego jakie usługi będziemy świadczyć), które samo w sobie jest kosztowne, poprzez zakup lub wynajem samochodu ciężarowego, a skończywszy na tzw. nieplanowanych wydatkach związanych z usterkami, które przecież zawsze mogą się zdarzyć. Jeśli chcemy założyć firmę transportową powinniśmy najpierw odłożyć sporą sumę pieniędzy, aby przetrwać początkowy okres rozwoju firmy, gdy jeszcze nie będzie to opłacalne.
Jeśli zależy nam na własnej firmie powinniśmy przede wszystkim bardzo dobrze zapoznać się z procedurami, jakie się z tym wiążą. Najlepiej w takim wypadku skorzystać z usług doradców biznesowych, którzy podpowiedzą dokładnie jakie wymogi należy spełnić, aby świadczyć usługi transportowe. Należy pamiętać także o tym by być stale na bieżąco z prawem i ustawami dotyczącymi transportu, aby uniknąć nieprzewidzianych kosztów.
Artykuł napisał Pan Jan Kowalczyk, prowadzący od 10 lat firmę spedycyjną, która organizuje transporty z Polski do Holandii i innych europejskich krajów.
Interesuje Ciebie transport Szwajcaria – Polska? Sprawdź oferty internetowe.