Co to jest przegląd rejestracyjny i jak wygląda?

Przeglądy rejestracyjne pojazdów to obowiązkowe badania techniczne, które mają na celu zweryfikować stan techniczny aut poruszających się po polskich drogach. Na podstawie przeprowadzonych badań diagnosta dopuszcza dany samochód do ruchu. W przypadku stwierdzenia usterek właściciel jest zobowiązany do ich usunięcia i powtórnego udania się na certyfikowaną stację diagnostyczną. Jeśli chodzi o auta nowe, to pierwszy przegląd rejestracyjny wykonuje się po trzech latach od daty zakupu. Przeglądy rejestracyjne aut używanych wykonuje się raz w roku.

Podczas wykonywania badań technicznych diagnosta kontroluje nadwozie, podwozie, hamulce, opony, silnik oraz systemy bezpieczeństwa samochodu. W przypadku nadwozia przedmiotem kontroli będzie przede wszystkim oświetlenie oraz stan technicznych szyb. Przepalone żarówki lub jakiekolwiek pęknięcia widoczne na szybach będą dyskwalifikować dany pojazd i sprawią, że diagnosta skieruje auto do mechanika. Podczas kontrolowania podwozia sprawdza się głównie luzy na maglownicy, na końcówkach drążków lub sworzniach. Jeśli chodzi o hamulce, to kontroluje się ich siłę i skuteczność działania. Należy pamiętać, że przedmiotem badania jest także hamulec ręczny. Kolejnym etapem przeprowadzania przeglądów rejestracyjnych powinna być kontrola stanu opon. W dalszej części diagnosta kontroluje stan techniczny jednostki napędowej. Wchodząc pod samochód sprawdza, czy z silnika nie wycieka olej lub inne płyny eksploatacyjne. Po uruchomieniu silnika i włożeniu sondy do wydechu analizuje jakość wydobywających się spalin. Ostatnim etapem jest sprawdzenie, czy na desce rozdzielczej nie wyświetlają się żadne błędy systemów bezpieczeństwa.

W przypadku pomyślnego przejścia badań technicznych diagnosta wbija stosowną pieczątkę do dowodu rejestracyjnego. Po wykryciu usterek właściciel samochodu otrzymuje ich listę. Od tego momentu ma 14 dni na usunięcie problemów i ponowne udanie się na stację diagnostyczną w celu uzyskania pieczątki dopuszczającej pojazd do ruchu.

  • Znajdziesz tu ciekawe informacje na wszystkie tematy - zarówno te poważniejsze, jak i luźniejsze. Te, związane z pracą, biznesem i techniką, ale także dotyczące zdrowego życia, mody i hobby.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

8 − jeden =