W dawnych czasach szamba były wykonane przede wszystkim z betonu. Budowano je albo na miejscu, albo z gotowych kręgów betonowych. Obecnie zaczyna się odchodzić od tego trendu, a pojawia się nowy – zbiorniki wykonane z plastiku. Są lżejsze, tańsze, łatwiej je przetransportować. Sprawdzamy jak dokonać wyboru szamba do ścieków oraz wody deszczowej.
Większość z nas, gdy słyszy o szambach wykonany z plastiku, kręci głową. Nie jest to dziwne, w końcu w powszechnym rozumieniu plastik jest o wiele słabszym materiałem niż beton. Okazuje się jednak, że wcale nie musi to być problemem. Odpowiednio wykonany, cylindryczny zbiornik, może być nawet mocniejsze od jego betonowego odpowiednika. Jednakże zaletą plastiku jest inna rzecz – jest on nieprzepuszczalny dla wody. Oznacza to, że świetnie nadaje się na zbiornik na deszczówkę Betonowy natomiast przepuszczałby część zebranej cieczy do gleby, co w przypadku deszczówki nie jest wielkim problemem, jednak tracilibyśmy cały czas to, co udało się zebrać w czasie opadów.
W przypadku zbiornika na ścieki, czyli szamba, lepszym wyjściem z sytuacji wydaje się być wersja betonowa. Najczęściej zbiornik taki wykonywany jest jako jednokomorowy, czyli zbierający zarówno frakcję stałą i ciekłą w jednym miejscu. Główną zaletą jest duża wytrzymałość chemiczna betonu, który odporny jest na działanie znakomitej większości środków chemicznych.Mowa między innymi o detergentach do prania i środkach do dezynfekcji przyborów sanitarnych. Plastik mógłby w takiej sytuacji ulec osłabieniu, które z czasem doprowadziłyby do perforacji zbiornika. Takie wytrzymałe szamba betonowe są dostępne np. na http://betonowe-szambo.pl/szamba-jednokomorowe/.