Rozeznanie w dobrych gatunkach alkoholi może być trochę bezużyteczne w codziennym życiu, za to zyskuje na znaczeniu w sytuacjach biznesowych. Nawet bardzo bazowa wiedza o tym jak podawać określone trunki, a następnie degustować wiąże się nie tylko z przyjemnością smakowania, ale będzie informować o ogładzie gospodarza, jego szerokiej wiedzy, a dla kontrahentów może być sygnałem do podjęcia współpracy.
Koneserzy zdają sobie sprawę z tego, że picie szlachetnych alkoholi takich jak, np. whiskey wymaga określonego rytuału, którego nie każdy jest świadom oraz serwowania trunku według specjalnych wytycznych. Z kolei umiejętne delektowanie się trunkiem na eleganckich kolacjach w gronie znamienitych gości jest absolutną koniecznością. Jakie zatem alkohole należą do koneserskiego grona?
Po pierwsze sake, które jest produktem japońskim, pochodzącym z upraw ryżu. Nie powinno leżakować dłużej niż rok, a specjaliści uważają, że jest idealne do spożycia już po 7- 8 miesiącach. W przeciwieństwie do znanych nam trunków, sake pijemy na ciepło. Błędnie można by uznać, że podgrzewa się płyn. Dokonuje się tego z kamionkową lub ceramiczną butelką, w której się znajduje. W tego typu naczyniach powinno być też sake podawane.
Z kolei whisky Poznań lub sprzedawana w dowolnym mieście Polski pochodzi najczęściej z Ameryki lub Irlandii, gdzie w dębowych beczkach, w zależności od rodzaju, leżakuje od 2-3 lat. Inne znane trunki to: bourbon, wino, koniak, rum czy tequila.