Domowa oczyszczalnia ścieków to niebywale skuteczne oraz funkcjonalne rozwiązanie. Umożliwia ona usuwanie ścieków w miejscach, które nie mają stałego przyłącza do sieci kanalizacyjnej. Zatem zakup przydomowej oczyszczalni to inwestycja, która się opłaca, ale tylko pod warunkiem właściwej eksploatacji i konserwacji. Jednym z niezbędnych akcesoriów w przydomowej oczyszczalni jest dmuchawa membranowa. Przyjrzyjmy się, jakie jeszcze akcesoria i narzędzia będą potrzebne do jej konserwacji i oczyszczania.
Mimo iż, wydaje się to łatwym zadaniem, proces oczyszczania wcale taki nie jest. Pierwszym krokiem, który należy podjąć to zdjęcie pokryw – zewnętrznych i wewnętrznych. Zadanie to wymaga ogromnej ostrożności, gdyż niewłaściwe wykonanie jej może skutkować dekompresją gazów, które znajdują się wewnątrz oczyszczalni.
Kolejny etap to opróżnienie zawartości osadnika. Robi się to za pomocą węża, który wypompowuje osad, a wprowadza się go do włazu znajdującego się od strony wlotu ścieków. Od strony wylotu z osadnika wprowadzony jest wąż z wodą, dzięki której uzupełniana jest zawartość osadnika. Po usunięciu zalegającego osadu warto zastosować specjalne specyfiki do szamb, które mają za zadanie zwiększenie dawki aktywatora. Robi się w to celu profilaktyki, aby utrzymać rytmiczną pracę oczyszczalni.
Ciekawym rozwiązaniem, pomocnym w napowietrzeniu oczyszczalni, jest dyfuzor talerzowy, który można nabyć choćby za pośrednictwem strony https://biopolis.pl/produkt/dyfuzor-talerz-jaeger-jetflex-270-b-bal/. Jego zadaniem jest napowietrzanie wody i ścieków przy równoczesnym ich mieszaniu z wykorzystaniem niewielkich pęcherzyków powietrza.