Inwestycja w halę przemysłową rozpoczyna się od projektu konstrukcji. Do wyboru jest zazwyczaj kilka alternatyw. Można postawić na ciężki, murowany budynek lub układ, który wspierać się będzie na lekkich, stalowych belkach. W tym drugim wariancie ściany i dach montowane są przede wszystkim z blaszanych elementów, bez zbędnego stropu i poddasza. Dzięki temu uzyskuje się dużą powierzchnię użytkową. Betonowe pomieszczenia są na ogół bardziej kosztowne, znajdują więc zastosowanie w przypadku najpoważniejszych zamierzeń biznesowych.
Projektowanie obiektów przemysłowych nie ogranicza się jednak tylko do tworzenia konstrukcji hal. Dobrze przemyślnego planu wymagają także wszelkie elementy infrastruktury wewnętrznej. Jeśli firma działa w branży metalurgicznej i wytwarza na przykład przęsła mostów, a więc produkty o dużej masie i rozmiarze, to konieczna staje się wtedy choćby instalacja mechanizmu suwnicy. To poruszające się na estakadzie urządzenie musi być odpowiednio dostosowane do wymagań logistyki produkcji.
Każdy przedsiębiorca musi liczyć się z ograniczeniami materiału i skończoną pulą środków finansowych. Dlatego ważne jest, by inwestycja, zwłaszcza tak duża jak budowa hali, była przemyślana. Pomóc w tym mogą z pewnością usługi wyspecjalizowanego biura projektowego. Tworzy ono kompleksowy i dobrze dostosowany do istniejących warunków plan konstrukcji, który na ogół obejmuje także fundamenty pod ciężkie maszyny oraz systemy tłumiące drgania.