W naszym kraju funkcjonuje obecnie ponad 170 schronisk dla zwierząt. W tego rodzaju placówkach opieką otoczone są przede wszystkim bezdomne psy i koty, choć zdarza się, że trafiają tam również węże, jaszczurki, chomiki, króliki, a nawet szczury. Schroniska są przeważnie tworzone ze środków pozyskanych z funduszy gmin, a także dobrowolnych datków (pieniężnych i rzeczowych) zarówno od darczyńców prywatnych, jak i różnych instytucji charytatywnych. Przykładem może być https://schronisko.com/.
Schroniska dzielą się na niekomercyjne (współpracujące z gminami) oraz typowo komercyjne, funkcjonujące podobnie jak hotele dla zwierząt. Te drugie nie są jednak przeznaczone dla bezdomnych zwierzaków, a jedynie umożliwiają właścicielom czworonogów ich pozostawienie np. na czas wakacyjnego urlopu (oczywiście odpłatnie). Podstawowa opieki w omawianych placówkach obejmuje zapewnienie podopiecznym schronienia, pożywienia, zabiegów weterynaryjnych (m.in. szczepienie, sterylizacja, kastracja, zaczipowanie, odrobaczanie) i pielęgnacyjnych, a także pomoc w znalezieniu nowego domu i kochających właścicieli.
Dodajmy, że niekiedy osoby, które pozostawiły swojego pupila w schronisku, po jakimś czasie po niego wracają. Po przybyciu do tego miejsca każdy zwierzak przechodzi kwarantannę trwającą około dwa tygodnie, a następnie jest przygotowywany do adopcji. Pracownicy zamieszczają jego zdjęcie na stronie internetowej z dokładnym opisem wyglądu, znaków szczególnych i cech charakteru. Jeśli chcemy przygarnąć kota albo psa, możemy zajrzeć na stronę tej konkretnej placówki, w której tymczasową przystań znalazło wiele wspaniałych czworonogów: https://schronisko.com/zwierzeta/koty/.