Przepisy prawa dotyczące funkcjonowania służb mundurowych szczegółowo określają wyposażenie, znaki identyfikacyjne i ubiór, do którego noszenia zobowiązany jest każdy funkcjonariusz w trakcie wykonywania swoich obowiązków. Wyjątkiem od tych reguł są jedynie niektóre służby specjalne i przypadki szczególne. Stosowane wytyczne są jednak bardzo precyzyjne, przykładowo: paragraf 22 Rozporządzenia MSWiA ws. umundurowania policjantów reguluje kolor skarpetek noszonych przez policjanta na służbie. Nie ma więc mowy o odstępstwach od norm, czy dowolności wyboru. Choć nadal ograniczone, istnieje jednak pewne pole do manewru.
W zależności od rodzaju służb i zestawu umundurowania stosuje się najczęściej czarne półbuty (męskie lub damskie) lub trzewiki. Jedynym odstępstwem od reguły są niektóre mundury sił zbrojnych zapewniające kamuflaż, służby wywiadowcze i nadleśnictwo. Wierzch obuwia nie może być ozdobnie wyszywany, ani wytłaczany. Trzewiki służbowe muszą być sznurowane, a obcas damskich półbutów służbowych musi mieścić się w zakresie od 5 do 7 cm.
Dodatkowo spełnione muszą też zostać inne szczegółowe wytyczne. Z tego względu głównymi dostawcami obuwia są firmy, których specjalizacją są właśnie buty taktyczne policja pozwala swoim funkcjonariuszom na samodzielny wybór obuwia pod warunkiem, że spełnia ono określone wymogi. Funkcjonariusze nie są więc skazani na noszenie przydziałowych butów, mogą dobrać je indywidualnie. Wynika to z kwestii praktycznych. Odpowiednio dopasowany do stopy model zapewnia komfort codziennej pracy, a jednocześnie dzięki samodzielnemu wyborowi, nie powstają wewnętrzne problemy z dystrybucją wyposażenia.