Światło i jego postrzeganie przez człowieka od wieków fascynowało naukowców, którzy wciąż starają się wykorzystać to zjawisko w nowych technologiach. Jedną z nich jest oświetlenie RGB.
Skrót pochodzi od pierwszych liter angielskich słów określających barwy podstawowe, czyli Red – Green – Blue. Model takiego oświetlenia oparty jest na tzw. syntezie addytywnej. Zakłada ona, że ludzkie oko ma możliwość widzenia szerokiej palety barw. Stworzyć je można zaś poprzez połączenie wyżej wymienionych wiązek stosując ich różne natężenie. Jednym słowem mieszanie konkretnych barw podstawowych umożliwia stworzenie nieograniczonej palety barw pochodnych.
RGB technology wykorzystuje się obecnie w projektowaniu oświetlenia opartego na diodach LED. Jej szczególne właściwości natomiast zastosowanie znajdują podczas budowy tablic ledowych. Nieograniczona możliwość mieszania barw pozwala bowiem na tworzenie obrazów złożonych z małych punkcików. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że bardzo naturalnie są w stanie odwzorować wszelkie kolory. Diody takie nie potrzebują żadnych dodatkowych filtrów regulujących przepuszczanie wiązek o odpowiedniej barwie. Dzięki temu możliwe jest między innymi w miarę płynne przechodzenie następujących po sobie obrazów. A to z kolei pozwala finalnie uzyskać efekt animacji.
Nie trzeba tutaj dodawać, że właściwość owa szczególne zastosowanie znalazła w reklamie. Dobrze wykonane tablice ledowe znakomicie zwracają uwagę. Ich dodatkową zaletą jest natomiast nieskomplikowana eksploatacja. Diody są bowiem niezwykle żywotne, a pobór energii nie jest duży. Między innymi z tych powodów są one tak popularne.