Anodowanie, czyli elektrolityczna oksydacja (popularnie eloksacja) polega na powierzchniowej obróbce metali (zwłaszcza aluminium i jego stopów) i ma na celu elektrolityczne wytworzenie warstwy tlenku. Przedmiot poddany takiej elektrolitycznej kąpieli niejako przejmuje funkcję anody. Elektrolitem w tym przypadku najczęściej jest kwas siarkowy. Po przyłożeniu do elektrod napięcia stałego (12-20 V), mające miejsce w trakcie elektrolizy, wydziela się tlen reagujący z metalem, w ten zaś sposób tworzy się przeźroczysta powłoka tlenku.
Służy ono do zabezpieczenia powierzchni metalu przed korozją. Ponadto na folii aluminiowej wytwarza się warstwę izolacyjną, która w późniejszym czasie stosowana jest do produkcji kondensatorów. Oprócz powyższych eloksacja spełnia także funkcję zdobniczą – anodowane stopy aluminium mają specyficzną fakturę, zaś po dodaniu barwników do elektrolitu pozwalają na trwałe uzyskanie kolorowej powłoki, która odporna jest na ścieranie. Zapoznanie się z informacjami zamieszczonymi pod adresem https://www.tegal.pl/technologie/anodowanie-aluminium/ pozwala na szersze zaznajomienie się z tematem barwienia przedmiotów, które dzięki kolorowi uzyskują oryginalny wygląd zachęcający do użytkowania.
Wyróżnia się trzy typy anodowania. Pierwszy z nich stosowany jest najczęściej podczas anodowania odlewów, gdyż zaleca się go dla przedmiotów o skomplikowanej powierzchni. Drugi typ to najbardziej popularna forma anodowania, gdyż jego efektem jest gruba i odporna na ścieranie powłoka. Istnieje także trzeci typ eloksalacji, zwany anodowaniem twardym, w którym wytworzona powłoka jest jeszcze bardziej odporna na ścieranie niż ta uzyskana za pomocą typu drugiego, ponadto możliwa jest późniejsza impregnacja warstwą PTFE; występuje w dwóch klasach – barwionej i niebarwionej. Warto wiedzieć, iż o ile I i II typ daje się stworzyć w warunkach domowych, o tyle typ III wymaga już fachowej wiedzy i specyficznych składników.