Pomimo, że kabiny prysznicowe zdają się zyskiwać coraz większą popularność, wanny nadal stanowią podstawowy element aranżacji wielu łazienek. Niektórzy bowiem nie są w stanie wyobrazić sobie wieczoru bez kąpieli po stresującym dniu. Ze względu na rodzaj tworzywa, z jakiego są wykonane, wyróżnia się wanny żeliwne, stalowe, akrylowe oraz marmurowe, które są produkowane ze sztucznego marmuru. Te ostatnie spotyka się niezwykle rzadko, z uwagi na dość wysoką cenę. Najpopularniejsze natomiast są modele akrylowe, ponieważ mają lekką wagę, są odporne na przebarwienia i pozwalają przez dłuższy czas utrzymać ciepłą wodę. Ponadto wanna akrylowa umożliwia montaż hydromasażu.
Biorąc pod uwagę sposób montażu, wyróżnia się wanny wolnostojące i do zabudowy. Obecnie modniejsze są te pierwsze. Wymagana jest jednak tutaj odpowiednio duża powierzchnia łazienkowa. Tymczasem jeśli w łazience o niewielkim metrażu znajduje się już wersja w zabudowie, a w najbliższym czasie nie jest planowany remont, praktyczne może się okazać umieszczenie w niej specjalnego wkładu akrylowego, co daje nie tylko efekt estetyczny, ale też większą stabilność i dłuższe utrzymywanie ciepłej wody.
Przy wyborze konkretnego typu wanny należy także uwzględnić jej kształt. Nie musi ona przecież być w kształcie prostopadłościanu. Na rynku dostępne są modele owalne, okrągłe i takie, które mają nieregularną formę. Starajmy się wybrać taki kształt, który będzie dopasowany do profilu umywalki i toalety. Jeżeli interesuje nas nowa wanna z obudową, zastanówmy się, jakim materiałem ma być zabudowana. Czy tradycyjnymi kafelkami, czy może lepiej zastosować inny materiał, np. specjalny gatunek drewna odpornego na wilgoć. Taka drewniana obudowa będzie stanowiła niezwykle oryginalny element wyposażenia łazienki.